Nasze projekty

Nasze projekty to małe laboratoria zmiany społecznej. Rozwijamy w nich, testujemy i skalujemy narzędzia do zmniejszania podziałów – w Polsce i za granicą

Naszym flagowym projektem jest Polski Dialog. Jest to ogólnokrajowa platforma, przez którą obywatele mogą zapisać się na dialogi wspólnotowe na sporny temat lub na treningi dobrej rozmowy. Celem projektu jest umożliwienie Polkom i Polakom rozmowy w poprzek podziałów światopoglądowych i odbudowa przestrzeni na konsens demokratyczny po latach silnie spolaryzowanej polityki.

Adresatem Polskiego Dialogu jest tzw. milcząca większość – osoby o poglądach konserwatywnych, liberalnych i umiarkowanych, które nie odnajdują się w coraz ostrzejszej debacie publicznej i nie zabierają w niej głosu. Dzięki partnerstwom z innymi organizacjami docieramy do osób w różnym wieku i różnych częściach Polski, mających różne poglądy, status materialny i pozycję społeczną. Łączy je to, że są zmęczone polaryzacją, a jednocześnie otwarte na rozmowę i zainteresowane dobrem wspólnym.

Dotychczas zrealizowaliśmy 57 dialogów z udziałem blisko 700 osób. Tematy dialogów dotyczyły m.in. imigracji, aborcji, zmian klimatu, praworządności, wojny w Ukrainie, integracji europejskiej i nacjonalizmu. Efektem dialogów jest natychmiastowe obniżenie polaryzacji wśród uczestników spotkania oraz publicznie dostępne wnioski w postaci map dialogu, określających wspólny grunt i linie podziału ujawnione w rozmowie na dany temat. Mapy są cenny narzędziem komunikacyjnym dla organizacji społecznych i władz wszystkich szczebli zajmujących się danym tematem.

Poprzez Polski Dialog promujemy dialog wspólnotowy jako skuteczne narzędzie odbudowy konsensu demokratycznego, gdziekolwiek polaryzacja go naruszyła: w społecznościach lokalnych, gminnych, dzielnicowych i miejskich w grupach obywateli w skali kraju, zaangażowanych w konkretną sprawę życia publicznego. Z kolei treningi służą upowszechnianiu praktycznych umiejętności przekraczania polaryzacji w sytuacjach życia codziennego – prywatnego i publicznego.

Projekt jest aktywny i otwarty dla dodatkowych grantodawców i darczyńców. Prowadzi: Joanna Matera (j.matera@fnw.prg.pl)

Polska Rozmawia: 1000 osób rozmawia w poprzek podziałów

W styczniu 2024 roku, w partnerstwie z organizacją My Country Talks, uruchomiliśmy kampanię społeczną, której celem jest zachęcenie Polek i Polaków do wychodzenia z baniek i rozmawiania z osobami o odmiennych poglądach. Efektem projektu będzie połączenie 1000 Polek i Polaków w pary, aby mogli porozmawiać 1:1 na sporne tematy społeczne i polityczne.

Na projekt składa się m.in. produkcja filmu promocyjnego, szeroka kampania płatna w mediach społecznościowych, plakatowanie w wybranych miastach i wystąpienia w mediach, zachęcające obywateli do udziału w projekcie. Uczestnicy rejestrują się poprzez krótki formularz, w którym określają swoje poglądy. Następnie są łączeni w pary przez algorytm, dobierający osoby o możliwie odmiennych poglądach.

Partnerami medialnymi projektu Polska Rozmawia są Onet i Tygodnik Powszechny, a partnerami społecznymi – Demagog, Związek Firm Public Relations, Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich, Klub Jagielloński, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska i Stowarzyszenie Koliber. Wsparcie komunikacyjne zapewnia Lighthouse Consulting, szatę kampanii zaprojektowały Ważne Sprawy, film wyprodukowało Większe Logo, a obsługę prawną zapewnia kancelaria Barta Litwiński.

Projekt prowadzi: Wawrzyniec Smoczyński (w.smoczynski@fnw.org.pl)

Dialogi o Europie i członkostwie w Unii

6 stycznia rozpoczęliśmy serię dialogów poprzedzających 20. rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej i wybory do Parlamentu Europejskiego. Podczas sześciu spotkań uczestnicy omówią najgorętsze tematy związane z Unią w polskiej debacie publicznej: imigrację, Zielony Ład, politykę klimatyczną, obronność i rozszerzenie. Projekt finansuje Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, natomiast za dobór tematów i zawartość dialogów odpowiada w całości FNW.

Projekt prowadzi: Joanna Matera (j.matera@fnw.org.pl)

Pogadajmy: poradnik dobrej rozmowy

W oparciu o dwuletnie doświadczenie w prowadzeniu dialogów w poprzek podziałów ideologicznych przygotowaliśmy krótki i prosty poradnik dla osób, które chcą rozmawiać z osobami o odmiennych poglądach.

Omawiamy w nim po kolei niezbędne etapy rozmowy: wybór rozmówcy i tematu rozmowy, aktywne słuchanie, zarządzanie własnym gniewem w reakcji na odmienne poglądy i wyrażanie swoich myśli w sposób niekonfrontacyjny. Poradnik został rozpromowany w ramach projektu „Polska Rozmawia” i był omawiany w programach telewizyjnych, wywiadach prasowych i radiowych.

Transfer wiedzy do organizacji społecznych w Europie Środkowej

W ramach naszego projektu z National Endowment for Democracy (patrz poniżej) przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dla organizacji społecznych z Europy Środkowej, które chciałyby uruchomić platformę na wzór Polskiego Dialogu we własnych krajach. Przewodnik składa się praktycznych instrukcji w 10 krokach, które pozwalają przygotować projekt depolaryzacyjny w ciągu 2-3 miesięcy.

Przewodnik został przedstawiony 14 organizacjom z Węgier, Rumunii, Litwy, Bułgarii, Czech i Albanii podczas webinaru 27 lutego 2024. Zawartość przewodnika jest dostępna za darmo do użytku przez organizacje społeczne.

Projekt prowadzi: Joanna Matera, j.matera@fnw.org.pl

Dialogi na tematy społeczno-polityczne

W marcu 2023 rozpoczęliśmy cykl 10 dialogów online na tematy związane z tożsamością, solidarnością, demokracją i bezpieczeństwem. Zaprosiliśmy do rozmowy Polki i Polaków o różnych poglądach, z całego kraju. Partnerem tego cyklu była Narodowa Fundacja na rzecz Demokracji z siedzibą w Waszyngtonie (National Endowment for Democracy) i stanowił on fazę początkową programu Polski Dialog. Z zalążkowego projektu wyrosły ścieżki tematyczne – m.in. serie dialogów o klimacie i o Unii Europejskiej w 2024 roku. Zapraszamy do współpracy grantodawców i darczyńców zainteresowanych uruchomieniem dialogów na inne tematy – m.in. o edukacji, zdrowiu, technologiach i gospodarce.

Projekt prowadziła: Joanna Matera, j.matera@fnw.org.pl

Projekt został ukończony w lutym 2024. Raport końcowy w przygotowaniu

Dialogi na temat klimatu i środowiska

Od marca do grudnia 2023 roku przeprowadziliśmy serię 8 dialogów online na temat zmian klimatu. Oprócz bezpośrednich korzyści dla osób uczestniczących w dialogach, ich efektem była wiedza o tym, jak Polki i Polacy pozycjonują się wokół zagadnień klimatycznych, co ich różni i co pomaga w znajdowaniu wspólnego języka.

Tę wiedzę zebraliśmy w raporcie końcowym i przekazaliśmy organizacjom społecznym zajmującym się zmianami klimatu. W ramach grantu przeprowadziliśmy także 2 dialogi stacjonarne i 10 treningów dobrej rozmowy online. Partnerem cyklu była Europejska Fundacja na rzecz Klimatu z siedzibą w Hadze (European Climate Foundation). Projekt jest kontynuowany w 2024 roku.

Projekt prowadzi: Katarzyna Binda, k.binda@fnw.org.pl

Dialogi na tematy polsko-ukraińskie

Od sierpnia 2022 do kwietnia 2023 przeprowadziliśmy 8 dialogów online i 1 stacjonarny, poświęcone wspólnemu życiu Polaków i Ukraińców. Projekt był odpowiedzią na spodziewane napięcia społeczne w Polsce na tle masowego napływu uchodźców wojennych po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Celem dialogów było nakreślenie ram wspólnego życia z Ukraińcami, które byłyby podzielane przez Polaków niezależnie od różnic światopoglądowych. W ramach projektu, którego partnerem była Fundacja im. Roberta Boscha z siedzibą w Berlinie (Robert Bosch Stiftung), przeprowadziliśmy też 8 treningów dobrej rozmowy.

Projekt prowadziła: Paulina Jeziorek, biuro@fnw.org.pl

Twoja organizacja chciałaby włączyć się w Polski Dialog? Zostaw swój adres w formularzu – napiszemy do Ciebie. Możesz też napisać do nas na adres: kontakt@fnw.org.pl!