Kim jesteśmy

Misją FNW jest ograniczanie polaryzacji światopoglądowej i odbudowa wspólnoty obywatelskiej w Polsce. Wspólnotę rozumiemy jako zbiorowość ludzi o różnych poglądach, którzy szanują się nawzajem i czują ze sobą więź.

Fundacja Nowej Wspólnoty (FNW) jest polską organizacją pozarządową, która zajmuje się depolaryzacją. Rozwijamy formaty rozmowy pomiędzy obywatelami i obywatelkami, które obniżają wzajemną niechęć i zwiększają poczucie więzi. Łączymy wiedzę naukową z praktyką facylitacji i rozwijaniem wpływu społecznego. Więcej o naszych narzędziach i metodach – w sekcji Co robimy.

Organizacja

FNW została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym 15 kwietnia 2020 r. pod numerem KRS 0000837602. Do grona fundatorów należą Joanna Zięba, Mikołaj Lewicki, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Wawrzyniec Smoczyński.

Fundacja ma trzy organy:

  • zgromadzenie fundatorów – ustala ogólne kierunki działania fundacji i powołuje jej pozostałe organy,

  • zarząd fundacji – prowadzi sprawy fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz,

  • rada fundacji – ustala kierunki działalności fundacji na dany rok i doradza zarządowi.

Pracami zarządu kieruje Wawrzyniec Smoczyński, a w jego skład wchodzą również Joanna Zięba i Olga Białobrzeska. Biogramy członkiń i członków zarządu oraz całego naszego zespołu można znaleźć w sekcji Nasz zespół.

Finansowanie

W 2023 FNW realizuje trzy projekty, finansowane z grantów przyznanych przez: The National Endowment for Democracy, European Climate Foundation i Robert Bosch Stiftung. Więcej o naszych grantach – w sekcji Nasze projekty.

 

Partnerzy

W 2022 roku partnerami naszych działań były między innymi: Fundacja Republikańska, Szlachetna Paczka, Klub Jagielloński, Fundacja im. Konrada Adenauera i Fundacja EMIC.




W 2023 roku partnerami naszych działań byli także: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Latarnik Wyborczy, Nowa Konfederacja, Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska, Szkołą Liderów, My Country Talks, Kooperatywa Dobrze, Klub inteligencji Katolickiej.

W 2024 roku do grona naszych partnerów
dołączyli: Onet, Tygodnik Powszechny,
Demagog, Związek Firm Public Relations,
Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich,
Fundacja Instytut Wolności, Kluby Tygodnika
Powszechnego, Lasy i Obywatele, Komisja Europejska

Początki

FNW powstała po to, by rozwinąć format rozmowy dla silnie podzielonych społeczności. W latach 2020-2021 otrzymaliśmy dwa granty of Fundacji im. Konrada Adenauera na pilotaż dialogów stacjonarnych w Sieradzu i Żyrardowie, a następnie od Facebooka (obecnie Meta) – na przeniesienie dialogów online, w związku z wybuchem pandemii.

W ramach zintegrowanego pilotażu testowaliśmy różne metody facylitacji, co pozwoliło nam stworzyć protokół prowadzenia dialogów, a następnie treningów dobrej rozmowy. Zebraliśmy też praktyczne doświadczenie w zakresie doboru tematów, rekrutacji uczestników i realizacji dialogów online. Całość tej wiedzy przenieśliśmy do projektu Polski Dialog.

FNW w mediach:

Czy Polacy potrafią jeszcze ze sobą rozmawiać

Przy okazji premiery reportażu “Polska podzielona” Marcina Gutowskiego Wawrzyniec Smoczyński opowiada o tym, jak przezwyciężać podziały w codziennym życiu.

marzec 2024⎟ TVN24

Polaryzacja zabija polską demokrację

Jak wygląda polaryzacja w Polsce i jakimi metodami zaczynamy z nią walczyć w naszej Fundacji mówił Wawrzyniec Smoczyński

marzec 2024⎟ Tok FM

Czy są dwie Polski? O podziałach i receptach na nie

Wawrzyniec Smoczyński w Placu na Rozdrożu w Radio 357 opowiada o tym skąd podziały w naszym społeczeństwie, jak je zasypywać i dlaczego warto.

luty 2024⎟ Radio 357

Spotkają się osoby o różnych poglądach. O projekcie Polska Rozmawia

Wawrzyniec Smoczyński w programie #RZECZoPOLITYCE opowiada o projekcie Polska Rozmawia

luty 2024⎟ Rzeczpospolita #RZECZoPOLITYCE

Co możemy zrobić przeciw podziałom? Projekt Polska Rozmawia w Dzień Dobry TVN

Joanna Zięba i Wawrzyniec Smoczyński gościli w programie Dzień Dobry TVN, gdzie opowiadali o starcie projektu Polska Rozmawia

luty 2024⎟ Dzień Dobry TVN

Jak się nie pokłócić przy świątecznym stole?

Wawrzyniec Smoczyński w wywiadzie z Wysokimi Obcasami tłumaczy, jak polaryzacja poglądów może wpływać na nasze najbliższe relacje i co zrobić, żeby święta spędzać spokojnie, niezależnie od różnic poglądów w rodzinie.

grudzień 2023⎟ magazyn Wysokie Obcasy

Jak przezwyciężyć polaryzację?

Wawrzyniec Smoczyński był gościem Poranka Wirtualnej Polski, gdzie opowiedział o skutkach i potencjalnych rozwiązaniach wysokiej polaryzacji społecznej w Polsce.

listopad 2023⎟ Poranek Wirtualnej Polski

Jak się ma polska wspólnota

Wawrzyniec Smoczyński wziął udział w debacie podczas XVII Kongresu Republikańskiego “Co nas łączy, co nas dzieli? Jak się ma polska wspólnota?”. Uczestnicy rozmawiali o wspólnocie z różnych perspektyw.

październik 2023⎟ Fundacja Republikańska

Niełatwo rozmawiać

Wawrzyniec Smoczyński wziął udział w debacie “Dwa Brzegi. Dlaczego tak trudno rozmawiać na kontrowersyjne społecznie tematy?” Instytutu Dyskursu i Dialogu.

październik 2023⎟ Instytut Dyskursu i Dialogu

Polska spolaryzowana

Wawrzyniec Smoczyński podczas ICCO Global Summit opowiadał o polaryzacji społeczeństwa. Polska znajduje się w pierwszej trójce najbardziej spolaryzowanych społeczeństw w Europie. O jego wystąpieniu przeczytacie w artykule Wirtualnych Mediów.

październik 2023⎟ Wirtualne Media

Nie bagatelizować strachu

Izabela Meyza, która prowadzi dialogi w FNW, była gościnią Agaty Szczęśniak w radiu Tok FM. Rozmawiały o celowym wzbudzaniu strachu w kampanii wyborczej

wrzesień 2023⎟ Radio Tok FM

Wybory i polityka dzielą Polaków

Wawrzyniec Smoczyński był gościem Karola Paciorka. Rozmawiali o dialogach, polityce i sensie działania FNW

wrzesień 2023⎟ Podcast “Imponderabilia”

Jak w Polsce rozmawiamy? Czy możemy inaczej?

Wawrzyniec Smoczyński był gościem Dariusza Bugalskiego. Rozmawiali o polaryzacji, podziałach i rozmawianiu w Polsce

styczeń 2023⎟ Podcast “K3 O dobrym życiu”

Jak się dogadać, gdy jesteśmy tak podzieleni?

W “Piśmie” ukazał się obszerny tekst o pierwszych dialogach FNW, początkach naszej fundacji i planach na 2023

listopad 2022⎟ Magazyn “Pismo”

Jakiej wspólnoty potrzebujemy

“Gazeta Wyborcza” przedrukowała esej Wawrzyńca Smoczyńskiego o kryzysie wspólnoty i źródłach populizmu w Polsce

styczeń 2019⎟ “Gazeta Wyborcza”

Chcesz się z nami skontaktować? Użyj formularza obok albo napisz do nas na adres: kontakt@fnw.org.pl!