Dialog wspólnotowy online

Rozmowa o poglądach, bez kłótni

Dialog to rozmowa na sporny temat bez awantury i złośliwości. Tak, to jest w Polsce możliwe! Sprawdź, jak ludzie o przeciwnych poglądach mogą ze sobą rozmawiać. I co z tego wynika dla Ciebie!

“Nie wiedziałem, że w Polsce da się jeszcze tak rozmawiać."

“Obawiałam się tego spotkania z drugą stroną. Ale to była magia."

“Mogłem się swobodnie wypowiedzieć. Nikt mnie nie oceniał."

O czym rozmawiamy na dialogach?

O sprawach, które nas dzielą tu i teraz: wychowaniu dzieci, prawach kobiet, patriotyzmie, pandemii, LGBT, kościele i historii. Na dialogu mówimy otwarcie, co myślimy. Na dialogu nie rozstrzygamy tych sporów – używamy aktualnego tematu, by poćwiczyć rozmowę o poglądach.

Kto bierze udział w tych dialogach?


Zwykli ludzie tacy jak Ty. Na dialogi zapisują się osoby z różnych części Polski, w różnym wieku, z różnym wykształceniem i – najważniejsze – o różnych poglądach. 160 osób wzięło już udział w dialogach! Zobacz, co mówią i co im to dało.

Chcesz wziąć udział w dialogu?

Jak wygląda dialog?

  • Spotkamy się na Zoomie. Każdy siedzi u siebie w domu, mamy włączone kamerki i mikrofony.

  • Uczestniczy 12 nieznajomych osób i dwoje prowadzących dialog.

  • Każdy się krótko przedstawia i próbujemy się lepiej poznać.

  • Omawiamy temat dialogu i każdy mówi, jaki ma pogląd w tej sprawie.

  • Widać już różnice, więc rozmawiamy o tym, co kryje się za naszymi poglądami.

  • Spisujemy, w czym się zgadzamy, w czym możemy się dogadać, a co nas różni.

Dialog online trwa 3 godziny, z 15-minutową przerwą w połowie.

Chcesz wziąć udział w dialogu?

Często zadawane pytania:

  • Dialogi prowadzą doświadczeni facylitatorzy lub mediatorzy, według scenariusza wypracowanego przez FNW. Wykorzystujemy narzędzia i metody wielu szkół, m.in. Porozumienia Bez Przemocy oraz Centrum Nansena na rzecz Pokoju i Dialogu.

  • Bierze udział 10-12 osób oraz dwoje prowadzących. Taka liczba uczestników zapewnia różnorodność poglądów i pozwala każdemu się wypowiedzieć.

  • Chętni sami zgłaszają się do dialogu przez formularz. Dobieramy skład grup w taki sposób, aby zapewnić różnorodność poglądów.

  • Przy dialogach online tematy wybiera FNW – w ten sposób uczestnicy mają wybór i wiedzą, na co się zapisują. Staramy się wybierać tematy z aktualnej debaty.

  • Dialog online trwa 3 godziny. Niezbędna jest obecność na całym spotkaniu, od początku do końca. Poznanie się i wejście w szczerą rozmowę zajmuje czas.

  • Wybierz temat i termin dialogu, który Cię interesuje. Wypełnij krótki formularz, a my wyślemy Ci link do spotkania i niezbędne informacje. To wszystko!

  • Poza chęcią rozmowy niezbędne jest stabilne łącze internetowe, kamerka i mikrofon. Poza tym nie ma żadnych warunków.

  • Aby dialog doszedł do skutku konieczna jest obecność na całym spotkaniu, od początku do końca. Z Twojej obecności korzystają też inni uczestnicy.

  • Uczestnictwo wymaga słuchania i mówienia podczas dialogu. Nie można wziąć udziału w charakterze obserwatora.

  • Dialogi są finansowane z grantów uzyskanych przez Fundację Nowej Wspólnoty – m.in. od Fundacji Boscha, Mety, Fundacji im. Konrada Adenauera i Europejskiej Fundacji na rzecz Klimatu. Udział jest całkowicie bezpłatny.

Chcesz wziąć udział w dialogu?

Kto to organizuje?

Organizatorem dialogów jest Fundacja Nowej Wspólnoty. Jesteśmy polską organizacją pozarządową, bezpartyjną i społeczną. Działamy po to, aby Polacy potrafili się ze sobą dogadać mimo różnic poglądów. Dialogi wspólnotowe rozwijamy od dwóch lat.

 
 

Po co rozmawiać?

Jesteśmy w Polsce mocno podzieleni – czujemy to wszyscy, potwierdzają to badania. Kłócą się nie tylko politycy i media. Wyzwiska na ulicy, przepychani w sklepie, awantury w naszych rodzinach – powodem tych wybuchów są często różnice poglądów.

To normalne, że mamy różne poglądy. Mamy do tego prawo. Ale gdzieś po drodze zapomnieliśmy, jak ze sobą rozmawiać mimo różnic. Po to właśnie są dialogi – gadamy na trudne tematy, by nauczyć się lepiej rozmawiać. Z bliskimi, przyjaciółmi. W Polsce.

Chcesz wziąć udział w dialogu?