Dialog online

Rodacy: czy chcemy być razem?

Jedni idą w Marszu Niepodległości, inni w Marszu Równości. Jeszcze inni zostają w domu. Czy poza symbolami jest coś, co nas łączy? Czy istnieje polska wspólnota?

zdjęcie: Kris Cros z Unsplash

Wspólnotę można odczuwać na wiele sposobów. Na przykład na takich wydarzeniach:

Marsz Niepodległości

Akcje pomocowe dla Ukraińców

Dożynki

Marsz Równości

Strajki kobiet

Niedzielna Msza Święta

A kiedy Ty czujesz, że jesteśmy razem?

Co to jest dialog online?

Nie lubisz, jak ktoś nawraca Cię na swoje zdanie? Chcesz, żeby dało się rozmawiać z szacunkiem, nawet gdy mamy różne opinie?

Dialog to spokojna rozmowa – bez walki na argumenty i szukania zgody na siłę. Tu możesz powiedzieć, co myślisz i posłuchać innego zdania.

Co zyskasz jako uczestnik?

  • Spotkasz osoby o przeciwnych poglądach i odbędziesz z nimi dobrą rozmowę.

  • Nauczysz się wyrażać swoje poglądy tak, by inni lepiej je przyjmowali.

  • Zobaczysz, jak nie wybuchać, gdy ktoś wygłasza radykalnie inne poglądy.

  • Zdobędziesz odwagę, żeby rozmawiać z osobami o przeciwnych poglądach.

Kiedy i gdzie odbywa się ten dialog?

Nie musisz wychodzić z domu – wszystko odbywa się online. Widzimy się 9 listopada o 18:00 na Zoomie. Link do spotkania otrzymasz po wypełnieniu zgłoszenia udziału.

Co będziemy robić podczas dialogu online?

  1. Spotkamy się na Zoomie w 12 osób. Oprócz uczestników będzie dwoje prowadzących.

  2. Każdy się krótko przedstawi i spróbujemy się lepiej poznać.

  3. Omówimy temat dialogu i każdy powie, jaki ma pogląd w tej sprawie.

  4. Przegadamy różnice między nami i spróbujemy wejść w buty “drugiej strony”.

  5. Porozmawiamy o tym, co stoi za naszymi poglądami – co jest dla nas ważne.

  6. Spróbujemy spisać, w czym się zgadzamy, a co nas na pewno różni.

Dialog online potrwa 3 godziny, z przerwą w połowie. Czas rozmowy mija bardzo szybko.

Dlaczego organizujemy takie dialogi?

W Polsce rozmowy o wspólnych sprawach często kończą się kłótnią. To normalne, że mamy różne poglądy – dobrze, żebyśmy umieli ze sobą współpracować. My szukamy sposobu na dobrą rozmowę – żebyśmy potrafili się w Polsce dogadywać. Biorąc udział w dialogu, pomagasz zmniejszyć podziały w kraju.

Często zadawane pytania

  • Dialogi prowadzą doświadczeni facylitatorzy lub mediatorzy, według scenariusza wypracowanego przez FNW. Wykorzystujemy narzędzia i metody wielu szkół, m.in. Porozumienia Bez Przemocy oraz Centrum Nansena na rzecz Pokoju i Dialogu.

  • W dialogu bierze udział 10-12 osób oraz dwoje prowadzących. Taka liczba uczestników zapewnia różnorodność poglądów i pozwala każdemu się wypowiedzieć.

  • Chętni sami zgłaszają się do dialogu przez formularz. Dobieramy skład grup w taki sposób, aby zapewnić różnorodność poglądów.

  • Przy dialogach online tematy wybiera FNW – w ten sposób uczestnicy mają wybór i wiedzą, na co się zapisują. Staramy się wybierać tematy z aktualnej debaty.

  • Dialog online trwa 3 godziny. Niezbędna jest obecność na całym spotkaniu, od początku do końca. Poznanie się i wejście w szczerą rozmowę zajmuje czas.

  • Wybierz temat i termin dialogu, który Cię interesuje. Wypełnij krótki formularz, a my wyślemy Ci link do spotkania i niezbędne informacje. To wszystko!

  • Poza chęcią rozmowy niezbędne jest stabilne łącze internetowe, kamerka i mikrofon. Poza tym nie ma żadnych warunków.

  • Aby dialog doszedł do skutku konieczna jest obecność na całym spotkaniu, od początku do końca. Z Twojej obecności korzystają też inni uczestnicy.

  • Uczestnictwo wymaga słuchania i mówienia podczas dialogu. Nie można wziąć udziału w charakterze obserwatora. Prosimy też, by nie łączyć się na dialog z samochodu ani pociągu.

  • Nie. Udział w dialogu wymaga stabilnego łącza internetowego i spokojnych, najlepiej domowych warunków. Podczas dialogu konieczne jest włączenie kamery i używanie mikrofonu.

  • Dialogi są finansowane z grantów uzyskanych przez Fundację Nowej Wspólnoty – m.in. od Fundacji Boscha, Mety, Fundacji im. Konrada Adenauera i Europejskiej Fundacji na rzecz Klimatu. Udział jest całkowicie bezpłatny.

Kto to organizuje?

Organizatorem dialogów jest Fundacja Nowej Wspólnoty. Jesteśmy polską organizacją pozarządową, bezpartyjną i społeczną. Działamy po to, aby Polacy potrafili się ze sobą dogadać mimo różnic poglądów. Dialogi wspólnotowe rozwijamy od dwóch lat.

 

Kto jest współgospodarzem?

Współgospodarzem tego dialogu jest Fundacja Republikańska, konserwatywny think tank i środowisko polityczne. Fundacja przygotowuje raporty i analizy, organizuje wydarzenia, wydaje kwartalnik Rzeczy Wspólne. Kieruje się trzema zasadami republikańskimi: dobra wspólnego, podmiotowości państwa polskiego i ochrony życia.
Więcej na: www.fundacjarepublikanska.org