Rozmowy o wspólnych sprawach Polaków i Ukraińców

Czy na Mazowszu wystarczy mieszkań dla wszystkich?

Często kłócimy się z rodziną i znajomymi o politykę. Ze strachu przed kolejnym konfliktem przestajemy się do siebie odzywać. Wspólne życie Polaków i Ukraińców to jeden z tematów, w których łatwo się poróżnić.

Żeby w Polsce żyło nam się dobrze, musimy umieć się dogadać. My mamy sposób na dobrą rozmowę, która pomaga rozwiązywać problemy. Chcemy Ci pokazać, jak to zrobić.

Do Polski przyjechali Ukraińcy, szukając schronienia dla swoich rodzin. Jedni z nas przyjęli ich pod własny dach, drudzy wynajęli im mieszkanie w niższej cenie. Inni nie chcieli udostępniać swojego lokum, bo bali się, że ich gościnność zostanie nadużyta.

Od początku wojny pogorszyła się sytuacja na rynku mieszkań - znalezienie mieszkania na wynajem w przystępnej cenie dziś graniczy z cudem.

Co powinniśmy w tej sytuacji zrobić - pomagać Ukraińcom czy zostawiać mieszkania dla Polaków? Musimy razem o tym pogadać.

Na czym polega to spotkanie?

Chcemy pogadać o tym, jakie wyzwania mamy w województwie mazowieckim. Spotkasz ludzi o bardzo różnych poglądach, być może zupełnie innych niż Twoje. Lepiej zrozumiesz, co inni mają w głowach i wyrobisz sobie własną opinię. Spotkanie odbywa się online, ma dwie części, w odstępie tygodnia. Konieczny jest udział w obydwu częściach.

  • Na pierwszym spotkaniu:

    • poznamy się w grupie,

    • wstępnie pogadamy o temacie,

    • poćwiczymy techniki rozmowy użyteczne w codziennym życiu w rodzinie, w pracy, ze znajomymi o innych poglądach.

    W spotkaniu weźmie udział 10 osób z Twojego województwa. Poprowadzą je dwie osoby – specjalistki od rozmowy.

    Czas trwania: 3 godziny

  • Na drugim spotkaniu weźmiemy na warsztat temat związany ze wspólnym życiem Polaków i Ukraińców - mieszkalnictwo. Każdy powie, co myśli i zobaczymy, gdzie mamy wspólne zdanie.

    Dialog poprowadzą dwie osoby – specjalistki od rozmowy.

    Czas trwania: 3 godziny

Co zyskasz dzięki temu spotkaniu?

Zdobędziesz umiejętność skutecznej rozmowy z osobami o odmiennych poglądach – w taki sposób, by się dogadać, a nie pokłócić.

W grupie wypracujesz porozumienie o tym, co jest dla nas najważniejsze w temacie mieszkań.

Kiedy się spotykamy?

Część I: 4 sierpnia 2022, 18:00-21:00, Zoom
Część II: 11 sierpnia 2022, 18:00-21:00, Zoom

Dlaczego organizujemy takie spotkania?

W Polsce rozmowy o wspólnych sprawach często kończą się kłótnią. I nic z nich nie wynika.

Różnimy się, ale zależy nam na tym, byśmy umieli ze sobą rozmawiać i współpracować. Chcemy, żeby w Polsce lepiej się żyło.

Często zadawane pytania

  • W spotkaniach biorą udział Polki i Polacy, żebyśmy rozwiązali swoje spory zanim włączymy w nie Ukraińców i Ukrainki.

    Poza tym doświadczenie wojny i ucieczki z kraju może być zbyt stresujące dla Ukrainek i Ukraińców, by o nim opowiadać. Nie chcielibyśmy narazić uczestników/uczestniczek na ponowne przeżywanie traumy.

  • Rozmowa celowo została podzielona na dwie części - na pierwszym spotkaniu poznajemy techniki rozmowy, które wykorzystujemy w praktyce na drugim.

  • W trosce o dobre samopoczucie wszystkich osób w grupie wymagane jest pełne uczestnictwo w obydwu spotkaniach.

  • Bierze udział 10-12 osób oraz dwoje prowadzących. Taka liczba uczestników zapewnia różnorodność poglądów i pozwala każdemu się wypowiedzieć.

  • Nie, spotkania nie są nagrywane. Pod koniec spotkania możemy poprosić o możliwość nagrania wspólnego podsumowania. Udział w tej części jest dobrowolny. Jeśli zgodzisz się na wypowiedź, być może pojawi się ona w filmiku na naszej stronie.

Chcesz pogadać o wspólnym życiu Polaków i Ukraińców?

Kto to organizuje?

W Fundacji Nowej Wspólnoty zależy nam na tym, żeby Polacy potrafili się ze sobą dogadać. Dlatego organizujemy dialogi wspólnotowe - rozmowy online na trudne w Polsce tematy. Biorą w nich udział osoby w różnym wieku, z miast i wsi z całego kraju.

Projekt “Polacy i Ukraińcy: jak ułożyć wspólne życie?” realizujemy w partnerstwie z Fundacją Boscha. Fundacja ma na celu wspieranie rozwiązań przyszłości wokół kwestii społecznych, zwłaszcza w obszarze zdrowia, edukacji i wyzwań globalnych.