Dialog online

Jan Paweł II: Kim jest dla Ciebie?

Trwa gorąca dyskusja na temat papieża Polaka - jego zasług i autorytetu, ale też zaniedbań i słabości. A dla Ciebie, kim jest Jan Paweł II?

fot. Szymon Pulcyn

Jedni mówią, że:

  • należy rozprawić się z mitem papieża Polaka, 

  • Jan Paweł II jest winny ukrywania licznych skandali i nadużyć w Kościele,

  • Karol Wojtyła dawno przestał być dla mnie autorytetem.

Inni sądzą, że:

  • przesłanie papieża Polaka jest wciąż żywe i aktualne, 

  • mamy do czynienia z bezlitosnym atakiem na świętość Jana Pawła II,

  • zasługi historyczne papieża przeważają nad jego osobistymi błędami.

A Ty, co myślisz? Weź udział w dialogu!

Co to jest dialog online?

Nie lubisz, jak ktoś nawraca Cię na swoje zdanie? Chcesz, żeby dało się rozmawiać z szacunkiem, nawet gdy mamy różne opinie?

Dialog to spokojna rozmowa – bez walki na argumenty i szukania zgody na siłę. Tu możesz powiedzieć, co myślisz i posłuchać innego zdania.

Co zyskasz jako uczestnik?

  • Spotkasz osoby, które myślą inaczej niż Ty i odbędziesz z nimi dobrą rozmowę.

  • Przedstawisz innym swoje zdanie na temat dialogu.

  • Zdobędziesz odwagę, żeby rozmawiać z osobami o przeciwnych poglądach.

  • Za udział otrzymasz rekompensatę w wys. 150 zł w formie karty Sodexo. Karty możesz użyć w większości sklepów i punktów usługowych, fizycznych i online.

Kiedy i gdzie odbywa się ten dialog?

Nie musisz wychodzić z domu – wszystko odbywa się online. Widzimy się 25 kwietnia o 18:00 na Zoomie. Link do spotkania otrzymasz po wypełnieniu zgłoszenia udziału.

Co będziemy robić podczas dialogu online?

  1. Spotkamy się na Zoomie w 12 osób. Oprócz uczestników będzie dwoje prowadzących.

  2. Każdy się krótko przedstawi i spróbujemy się lepiej poznać.

  3. Omówimy temat dialogu i każdy powie, jaki ma pogląd w tej sprawie.

  4. Przegadamy różnice między nami i porozmawiamy o tym, co jest dla nas ważne.

Dialog online potrwa 3 godziny, z przerwą w połowie. Czas rozmowy mija bardzo szybko.

Dlaczego organizujemy takie dialogi?

W Polsce rozmowy o wspólnych sprawach często kończą się kłótnią. To normalne, że mamy różne poglądy – dobrze, żebyśmy umieli ze sobą współpracować. My szukamy sposobu na dobrą rozmowę – żebyśmy potrafili się w Polsce dogadywać. Biorąc udział w dialogu, pokazujesz, jak można dobrze rozmawiać.

Często zadawane pytania

  • W trosce o dobre samopoczucie wszystkich osób w grupie wymagane jest pełne uczestnictwo w dialogu.

  • Bierze udział 10-12 osób oraz dwoje prowadzących. Taka liczba uczestników zapewnia różnorodność poglądów i pozwala każdemu się wypowiedzieć.

  • Tak, spotkania są nagrywane do celów wewnętrznych Fundacji. Pod koniec spotkania poprosimy o krótkie nagranie wspólnego podsumowania. Jeśli zgodzisz się na wypowiedź, być może pojawi się ona w filmie na naszej stronie i mediach społecznościowych.

  • Dialogi organizujemy po to, by załagodzić podziały w Polsce i znaleźć nowy sposób rozmowy na trudne tematy.

  • Żeby każdy miał równą szansę na wypowiedź, spotkanie prowadzą dwie specjalistki od rozmowy.

  • Tak! W formularzu zgłoszeniowym zostaniesz zapytany/a, czy potrzebujesz instrukcji dołączenia do spotkania. Jeżeli zaznaczysz, że tak, w ciągu kilku dni zadzwoni do Ciebie koordynatorka z fundacji. Pomoże Ci krok po kroku zainstalować aplikację, a następnie nauczy Cię obsługi Zooma.

  • Nie. Udział w dialogu wymaga stabilnego łącza internetowego i spokojnych, najlepiej domowych warunków. Podczas dialogu konieczne jest włączenie kamery i używanie mikrofonu.

Kto to organizuje?

Organizatorem dialogów jest Fundacja Nowej Wspólnoty. Jesteśmy polską organizacją pozarządową, bezpartyjną i społeczną. Działamy po to, aby Polacy potrafili się ze sobą dogadać mimo różnic poglądów. Dialogi wspólnotowe rozwijamy od dwóch lat.

Projekt 10 dialogów na tematy społeczne i światopoglądowe realizujemy w partnerstwie z Fundacją National Endowment for Democracy. Fundacja ta wzmacnia demokratyczne instytucje na całym świecie.

 
 

Kto jest partnerem dialogu?

Partnerem tego dialogu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa, korzystając z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II.